Göz Sağlığı

Normal
Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontaklens ihtiyacı olmadan net bir görüş elde eder.
Miyop
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür.
Hipermetrop
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür.
Astigmat
Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlar görme merkezinde değil 2 farklı noktada odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur. Kişi hem yakın hem uzak mesafede net göremez.
Glokom
Göz içi sıvısında basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir. Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder. Başlangıç Safhası belirti vermeyen bu sinsi hastalık, düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesiyle erken teşhis edildiğinde kontrol altına alınabilirz.
Katarakt
Katarakt gözün içinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybederek opaklaşmasıyla olur. Kişi net göremez ve renklerde soluklaşma olur. Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar ancak en sık rastlananı genellikle 60 yaş üzerinde yaşa bağlı oluşmasıdır.
Makula Dejenerasyonu
Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşa bağlı olarak bozulmasıyla oluşan bu hastalıkla kişi merkezi görme duyusunu kaybeder.
Retina Dekolmanı
Görmemizi sağlayan retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla kişinin görmesi aniden siyah bir perdeyle kapatılmışcasına azalır. Böyle bir durumda görmenin tamamen kaybedilmemesi açısından acil cerrahi müdahele son derece önemlidir.
Uçuşan Sinekler
Gözünüzün hareketleriyle birlikte hareket eden bir takım gölgeler görüyorsanız bu çoğu zaman göz içi sıvısının bazı yerlerde yoğunlaşmasından dolayı olup zararsız olabileceği gibi nadiren retina dekolmanının ilk belirtisi de olabilir.
Retina Yırtılması
Retina dokusunda ufak bir delinme ya da yırtılma meydana geldiğinde kişi nesneleri çarpık görmeye başlar ve ışık çakmaları oluşur.
yükleniyor..